Новини

Професіоналізм нотаріусів України на високому рівні

17 січня проведено «гарячу лінію» газети «Комсомольская правда в Украине» за участі Міністра юстиції Олександра Володимировича Лавриновича. Поряд із питаннями щодо вдосконалення Основного закону країни – Конституції України, приєднання України до Митного союзу, збільшення звернень громадян до Європейського суду з прав людини, поставало чимало  питань,  які стосувалися нотаріальної діяльності, зокрема,  нових повноважень нотарів як спеціальних суб’єктів державної реєстрації прав на нерухомість та їх обтяжень.

Надаючи відповіді на запитання  щодо роботи нотаріального корпусу, Олександр Володимирович, перш за все, підкреслив високий професіоналізм нотарів. «Щоб отримати свідоцтво про зайняття нотаріальною діяльністю в Україні, особа повинна мати високі знання та пройти серйозне стажування. Рівень кваліфікації нотаріусів нашої країни достатньо високий», – сказав Міністр.
Нотаріальна помилка може дуже дорого коштувати її автору. За неправомірну дію нотаріус ризикує не тільки своєю професією, довірою до громадян, але й власним майном. «Нотаріуси завжди дуже скрупульозно перевіряють документи, адже, вчиняючи неправомірну нотаріальну дію, вони розуміють, що ризикують не просто втратити клієнта, а позбутися усього свого майна», – підкреслив Олександр Лавринович.
Частина запитань стосувалася саме реформування системи державної реєстрації прав на нерухомість та їх обтяжень. З початку року в країні набрав чинності новий порядок реєстрації, згідно з яким нотаріусів наділено повноваженнями спеціальних суб’єктів державної реєстрації згаданих прав. Як зауважив Олександр Лавринович, за перші півмісяця ведення Державного реєстру працівниками Державної реєстраційної служби та нотаріусами по усій країні зареєстровано більше тисячі дій.
Міністр пояснив причини, з яких нотаріуси можуть відмовитися здійснювати реєстрацію, наголосивши при цьому, що  наразі до Міністерства не надійшло жодної скарги на необґрунтовану відмову нотаріуса. «Відмови – це абсолютно природно, адже якщо нотаріус не отримав передбаченого законом комплекту документів, або він сумнівається  в тому, що надані йому документи не відповідають усім вимогам, – він не вчинятиме жодної дії. Згідно із законом він повинен посвідчити договори міни, дарування, продажу тощо і лише після – його зареєструвати. Якщо людині відмовили, отже, постала певна проблема. Є багато обставин, які не дозволяють нотаріусу вчиняти відповідні дії», – пояснив Олександр Лавринович.
На завершення, Міністр юстиції підкреслив, якщо у нотаріуса постають запитання щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, їм краще звертатися до Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу, а не до Державної реєстраційної служби. «Я стверджую, що існуюча законодавча база повністю готова для того, щоб працював інститут державної реєстрації та інститут українського нотаріату. Функціонування забезпечено і нормативно, і кадрово. Воно виконується. В країні працює реєстрація та оформлюються усі нотаріальні дії, які передбачені законом».
©2012. Голій Людмила Ігорівна. Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, юрист. Розробка та дизайн сайту - Олексій Черніков